Skip to main content

شرکت اکوکمپ اسب کاسپین

موسس : بهمن علی‌یاری

سلام من بهمن علیاری هستم متولد ۱۳۳۲ شهر تبریز در تهران بزرگ شدم و مدرسه رفتم و نهایتاً تحصیلاتم را در رشته راه و ساختمان به پایان رساندم. در دوران جوانی رشته ورزشی من بسکتبال تنیس و اسب سواری بود و از ۱۷ سالگی سوارکاری را به جد تا قهرمانی در رشته پرش با اسب ادامه دادم.

بعد از انقلاب در حفظ زیر ساخت ورزش سوارکاری تلاش کردیم مجموعه سوارکاری نوروزآباد از جمله آنها بود که در دهه ۶۰ میدان اسب دوانی نوروزآباد را طراحی و آن را احداث نمودم که با تاسف امروز با بی تدبیری و نامدیریتی لطمه بسیار سنگین خورده و دست بچه ها از آنجا کوتاه شده امروز ما در کردان استان البرز اکوکمپ حفاظت اسب کاسپین گنج تپه را در قالب گردشگری کشاورزی راه اندازی نمودیم تا با حضور بچه ها و همراهی خانواده ها بتوانیم فرهنگ سواری و رفتار شناسی با اسب را آموزش بدهیم همچنین بچه ها با کشاورزی و نحوه کاشت و داشت و برداشت انواع محصولات آشنا میشوند بچه ها باید با اسب کاسپین آموزش ببینند.

اسب کاسپین اسبهای کوچک دریای خزر میباشند که در دهه ۴۰ خانم لوئیز فیروز این اسبهای کوچک اندام را برای اولین بار در مازندران مشاهده چند رأس از آنها را تهیه و به مزرعه خود در نوروزآباد تهران انتقال دادند. پس از بررسی علمی و تحقیقات باستان شناختی و آزمایشگاهی در تخت جمشید سنگ برجسته های اسبهای کوچک اندام و کالسکه و سوار هخامنشی را مشاهده کردند کشف جدیدی اتفاق افتاد و نسل گمشده ی این اسب های تاریخی بدست آمد. خانم لوئیز فیروز سالها تلاش زیادی برای حفاظت این ذخیره ژنتیکی کشور انجام دادند و چندین رأس از کاسپین ها را به کشورهای انگلستان آمریکا و استرالیا ارسال نمودند که امروز بالغ برده هزار اسب کاسپین حفاظت شده در این کشورها وجود دارد .

تقدیر اجازه ادامه کار را نداد و لوئیز از میان ما رفتند سال ها پرونده اسب ها در نبود لوئیز فیروز بسته ماند تا اینکه با جمعی از علاقمندان انجمن حفاظت از اسب کاسپین را بنا نهادیم و با ثبت آن و دریافت مجوزهای لازم امروز با گذشت ۴ سال انجمن به صورت ملی از سوی وزارت کشور پروانه فعالیت دارد و در راستای انجام امور هویتی و اصالت اسب ها با وزارت جهاد کشاورزی و مؤسسه تحقیقات اصلاح نژاد دام همکاری بسیار نزدیک و فشرده ای داریم.
در چندسال گذشته با جناب دکتر مختاری افتخار آشنایی را پیدا کردیم و در چند همایش شرکت داشتیم که باعث آشنایی با جناب دکتر مخبر و دیگر بزرگواران در مرکز آموزش عالی امام خمینی (ره) جهاد کشاورزی شد و به دعوت جناب دکتر مختاری در چهارمین نمایشگاه کارآفرینی کشاورزی در هفته دولت شرکت نمودیم و با برپایی غرفه و نمایش محصولات ارگانیک کشاورزی و با حضور یک راس اسب کاسپین اصیل غرفه توانست طی ۳ روز نمایشگاه جذاب باشد و بچه ها این فرصت را یافتند تا سوار اسب کاسپین بشوند که این امر خوشحالی بچه ها و خرسندی خانواده ها و رضایت مسئولین نمایشگاه را در بر داشت.
در روز پایانی افتخار کسب مقام غرفه برتر را داشتیم که این اتفاق برای ما و شروع کارمان بسیار ارزنده و راهگشا بود. حال در صدد راه اندازی استارتاپ حفاظت از اسب کاسپین و مشارکت بچه ها در داشتن یک اسب کاسپین به صورت «تایم شیرینگ و همراهی در حفظ تغذیه خوب کاسپین ها هستیم. امیدواریم در آینده ای نزدیک استان البرز یکی از جایگاه های اصلی پرورش و نگهداری این موجود ارزنده آفرینش باشد جناب آقای دکتر حامد طاهری دامپزشک مزرعه سرکار خانم فراهانی مربی سواری و لیدر بچه ها با اسب کاسپین و خانم خطیر مسئول ثبت و تشکیل پرونده های هویتی کاسپین ها و هماهنگ کننده ی موسسه تحقیقات اصلاح نژاد دام هستند. مؤسسه فرهنگی ورزشی یارت با حضور ارزشمند خود حمایت از اسب های کاسپین و سوارکاری بچه ها را به عهده گرفتند و ماندگاری ما، مدیون این حمایت هاست.

Close Menu

  • 1
  • 66
  • 501
  • 974
  • 19,268